Biuro Prasowe

Pisanie nie polega jedynie na wyrażaniu myśli, to także głęboka zaduma nad wymową każdego słowa. Paulo Coelho, Czarownica z Portobello

YouNick i Mindsailors tworzą one-stop-shop dla innowacji

Elektryczna walizko-hulajnoga ładująca smartfony i laptopy, wysmakowany wizualnie sterownik temperatury oraz designerski bagażnik dachowy to pierwsze projekty, nad którymi od kilku miesięcy pracują zintegrowane zespoły YouNick i Mindsailors. Dzięki połączeniu technologii i kompetencji specjalistów od user research z wiedzą inżynierów i designerów w podpoznańskich Złotnikach powstał one-stop-shop dla innowacji, w którym pomysły przekuwa się w produkty i usługi, będące bezpośrednią odpowiedzią na potrzeby użytkowników.

 Ponad 10 mld euro z funduszy unijnych już wydanych w naszym kraju na wsparcie innowacyjnych przedsięwzięć. Prawie 9 mld euro, które zostaną wpompowane w polską gospodarkę do 2020 roku. Blisko 2700 aktywnie działających startupów [1] oraz pierwszy od wielu lat znaczący skok Polski w tegorocznym Globalnym Rankingu Innowacyjności (GII) – z 46 na 39 miejsce. I choć te liczby mogą napawać polskich przedsiębiorców samozadowoleniem, eksperci wskazują, że ciągle jest jeszcze wiele do zrobienia. Specjaliści z YouNick i Mindsailors od ponad 10 lat wspierają rozwój innowacyjnych biznesów. Ich doświadczenie pokazuje, że największe przeszkody, z jakimi borykają się w Polsce innowatorzy to utrudniony dostęp do środków na działalność R&D oraz brak miejsc, w których mogliby od A do Z otrzymać wsparcie w procesie rozwoju swoich produktów i usług. Unikalny koncept obu firm – zlokalizowany w YouNick one stop shop dla innowacji – to właśnie odpowiedź na potrzeby polskich przedsiębiorców.

We wszystkich biznesach – bez względu na branżę – produkt musi być zarówno zaprojektowany, wyprodukowany, sfinansowany, jak i sprzedany. Pytanie brzmi tylko, jak to zrobić za rozsądne pieniądze, minimalizując ryzyko niepowodzenia? Jak przygotować i wprowadzić na rynek produkt, za który klient nam zapłaci i który pozwoli firmie dalej się rozwijać? W ostatniej dekadzie szukałam odpowiedzi na te pytania śledząc światowe trendy, ale także ucząc się na własnych błędach – opowiada Dagmara Nickel, prezes YouNick. – Od dawna dojrzewał we mnie pomysł stworzenia w YouNick unikalnego ekosystemu dla rozwoju biznesów, przede wszystkim w obrębie dwóch obszarów – ICT i IoT oraz branży biotech. Przez te wszystkie lata doszłam do wniosku, że innowatorom w Polsce potrzebne jest miejsce, w którym jednocześnie otrzymają pieniądze na rozwój pomysłu, merytoryczne wsparcie od inwestora będącego partnerem, a nie nadzorcą, oraz narzędzia niezbędne do weryfikacji, czy pomysł ma realne szanse na rynkowy sukces. Miejsce, w którym będą mogli przygotować prototyp swojego produktu, przeprowadzić badania i testy rynkowe, zweryfikować czystość patentową czy opracować strategię IP. Moja idea zaczęła się urzeczywistniać, gdy na konferencji w poznańskim Collegium Da Vinci spotkałam twórcę kostki DICE+, Patryka Strzelewicza z Mindsailors. Od słowa do słowa okazało się, że mamy bardzo podobne spojrzenie na rozwój produktów i usług. Pomyśleliśmy, że warto sprawdzić, czy łącząc nasze siły, zaoferujemy rynkowi prawdziwy one stop shop dla innowacji.

Niedługo po tym spotkaniu zintegrowano zespół specjalistów od inwestycji i user research z YouNick z inżynierami i ekspertami od designu z Mindsailors. Takie połączenie sił ma gwarantować, że zaproponowane rozwiązanie technologiczne będzie bezpośrednią odpowiedzią na potrzebę użytkownika, design produktu będzie cieszyć zmysły, a cały proces jego rozwoju zostanie przeprowadzony w założonym czasie i budżecie. Celem zintegrowanych zespołów YouNick i Mindsailors jest kompleksowe wsparcie w procesie tworzenia innowacji – od weryfikacji pomysłu (user research), przez projektowanie, prototypowanie, testowanie, weryfikację czystości patentowej, opracowanie strategii IP, tworzenie modeli przychodowych, zapewnienie finansowania po komercjalizację produktu.

Kiedy ktoś przychodzi do nas z pomysłem na nowy produkt lub usługę, to my na ten pomysł patrzymy z wielu stron. Dokładnie badamy użytkownika – docelowego odbiorcę i sprawdzamy, jak się zachowuje, co czuje, myśli. Jakie ma zwyczaje i pragnienia, co przysparza mu prawdziwych problemów. Gdzie poszukuje dla siebie korzyści i co jest dla niego istotne w podejmowaniu decyzji. Ten wgląd pozwala przygotować solidny brief dla projektantów – inżynierów z wieloletnim doświadczeniem, którzy odpowiadają za scouting technologii, projektują nowy produkt lub usługę i tworzą ich prototypy. Z naszym klientem możemy przejść przez cały proces tworzenia innowacji lub wykonać tylko jego pewne elementy – na przykład te, których brakuje pomysłodawcy. Są ludzie, którzy mają już finansowanie, ale chcą rozwiązać jakiś inny problem. Są ludzie, którzy mają projekt, ale nie umieją go sprototypować. Potem okazuje się często, że trzeba zrobić krok do tyłu i wykonać jeszcze user research. A przy okazji poszukać także finansowania. I my w to wszystko doskonale się wkomponowujemy – wyjaśnia Dagmara Nickel.

Na pierwsze sukcesy połączonych zespołów YouNick i Mindsailors nie trzeba było długo czekać. W rozstrzygniętym w maju br. konkursie PARP (w ramach poddziałania 2.3.1 „Proinnowacyjne usługi IOB dla MSP”) aż cztery z dwudziestu dofinansowanych projektów były przygotowane przez ekspertów z obu spółek. Współpracujące z YouNick i Mindsailors firmy Scoocase, Bolee, AS i Zylia na wsparcie rozwoju swoich produktów otrzymały łącznie ponad 900 tys. zł z puli wynoszącej 4,6 mln zł. Pierwsze trzy projekty są obecnie na etapie analiz projektowych i tworzenia briefu. Razem z firmą Scoocase poznańscy specjaliści przygotowują elektryczną walizkę, która zagwarantuje, że jej właściciel będzie zawsze pierwszy na odprawie samolotu. Ten podręczny bagaż ma nie tylko poruszać się po lotnisku z prędkością 10km/h, ale także w trakcie podróży naładuje naszego smartfona czy laptopa. Z kolei wspólnie z firmą Bolee zespoły YouNick i Mindsailors pracują nad designerskim bagażnikiem dachowym dla użytkowników luksusowych aut, wyposażonym w ogniwa fotowoltaiczne i inne nowe technologie.

Wraz z klientami określamy obecnie wszystkie założenia funkcjonalne, rynkowe i technologiczne, by w efekcie móc stworzyć jak najlepszy produkt. Szczególnie interesująco zapowiada się praca nad pomysłem firmy AS, która zleciła nam zaprojektowanie wyjątkowego sterownika temperatury. Łatwy w obsłudze dla ostatecznego użytkownika sterownik Euroster ma być ozdobą każdego pomieszczenia, a nie jego złem koniecznym. Jesteśmy przekonani, że dzięki tej współpracy uda się dogonić największe światowe marki. Pierwsze efekty naszych wspólnych wysiłków pojawią się już w grudniu tego roku – podkreśla Patryk Strzelewicz, prezes Mindsailors.

Poza rozwojem pomysłów dofinansowanych ze środków unijnych przez PARP, YouNick i Mindsailors realizują w tym momencie także trzy projekty komercyjne, w tym m.in. dla firmy Polsat.

Stworzenie wspólnie z Mindsailors oraz drugim z naszych partnerów – Centrum Badań i Rozwoju PozLab – kompleksowej oferty usług wspierających przedsiębiorców-innowatorów z branży IT i biotech to dopiero pierwsze z naszych wyzwań. Nasz fundusz YouNick Mint znalazł się w gronie 9 funduszy inwestycyjnych, które dostaną dofinansowanie z programu BRIdge Alfa. Dzięki uzyskanym w ten sposób 24 mln zł zapewnimy nowatorskim projektom wejście na rynek. Przeprowadzimy je od fazy seed przez fazę proof of principle i proof of concept oraz zagwarantujemy im usługi niezbędne do przekształcenia w spin-off. Pomysłodawcy innowacyjnych przedsięwzięć otrzymają od nas kompleksowe wsparcie swoich pomysłów, opiekę prawną i biznesową tak, by mogli bezpiecznie realizować prace badawcze, pozostając jednocześnie współwłaścicielami patentów i zakładanych firm. I last but not least – razem z naszymi partnerami w kolejnych miesiącach będziemy oczywiście pracowali nad dalszym wzbogaceniem i udoskonaleniem oferty usług wspierających rozwój innowacji w sektorze ICT, IoT, BPO oraz branży biotech – dodaje Dagmara Nickel.

 

YouNick – od ponad 10 lat wspiera innowacyjne jednostki i biznesy z szeroko rozumianego biosektora oraz branży IT i IOT. Na jego terenie działa obecnie blisko 60 firm, zatrudniających ponad 600 osób. 100 miejsc pracy powstało także w założonych przez YouNick ponad 20 innowacyjnych spółkach portfelowych. YouNick oferuje unikalne na skalę kraju usługi związane z finansowaniem nowych biznesów oraz rozwojem innowacyjnych produktów i usług, a także nowoczesną, przyjazną infrastrukturę biurową, magazynową i laboratoryjną. Szczegółowe informacje dotyczące parkowej infrastruktury, założeń i przebiegu procesu inwestycyjnego oraz oferowanych proinnowacyjnych usług są dostępne na www.younick.pl.

Mindsailors – to doświadczone oraz wielokrotnie nagradzane, biuro wzornictwa przemysłowego i R&D, skupiające od 2005 roku utalentowanych projektantów i inżynierów. Spółka specjalizuje się w kompleksowym projektowaniu i wdrażaniu produktów z obszarów m.in: elektroniki konsumenckiej, motoryzacji, wyposażenia wnętrz, medycyny czy urządzeń przemysłowych. www.mindsailors.com

 [1] Raport „Polskie Startupy 2016” , Fundacja Startup Poland

Fot. materiały prasowe YouNick